KYC

Tarih:2024-06-15 16:16:54

KYC (Müşterinizi Tanıyın) Nedir?

KYC, bankaların ve diğer finansal kurumların mevcut ve potansiyel müşterilerden kimlik ve iletişim bilgilerini toplamak için kullandığı bir süreci ifade eder. Amaç, dolandırıcılık, kara para aklama ve diğer yasa dışı faaliyetlerin yanı sıra finansal hesapların kötüye kullanımını engellemektir.

KYC ve AML Düzenlemeleri

ABD’deki bankaların 2001 tarihli ABD Vatanseverlik Yasası uyarınca KYC süreçlerini kullanması zorunludur. Kara para aklamayla uluslararası ölçekte mücadele etmek üzere 1989 yılında Mali Eylem Görev Gücü (FATF) kurulmuştur. FATF, Kara Para Aklamanın Önlenmesi (AML) uygulamaları aracılığıyla bu amaca ulaşmak için standartlar belirler ve önerilerde bulunur. Üye ülkeler ve yargı alanları, AML ilkeleri uyarınca çalışmak için çeşitli yasalar, kurallar ve düzenlemeler çıkarır. KYC ve AML, dürüst olmayan ve suç teşkil eden finansal faaliyetleri önlemek için birlikte çalışır.

KYC Süreçleri

KYC uygulamaları genellikle bir kişi müşteri olmadan önce başlar. Finansal kurumlar, potansiyel bir müşteri hesap açmadan önce bu kişinin paylaştığı kimlik bilgilerini doğrulamalıdır. Yasal doğrulamaya yönelik belirli bir standart bulunmadığı için bu süreç her bankada farklı olabilir.

Gerekli Tanımlayıcı Belgeler

KYC süreçleri için gerekli olan tanımlayıcı belgeler arasında şunlar yer alır:

  • Sürücü Belgesi / Fotoğraflı Resmi Kimlik Belgesi
  • Pasaport
  • Sosyal Güvenlik Numarası
  • PAN Kartı
  • Seçmen Kimlik Kartı

Ayrıca adres doğrulaması da gereklidir. Başvuru sahipleri, bankanın uygulamalarına bağlı olarak farklı belgeleri kanıt olarak gönderebilir. Buna örnek olarak hizmet faturası, farklı bir bankadan veya kredi kartı düzenleyen bir kuruluştan hesap ekstresi veya kira sözleşmesi verilebilir.

KYC Sürekliliği ve Güncellemeler

Bir müşteriye hesap açtıktan sonra, bankaların belirli aralıklarla kayıtları güncellemesi gerekir. Bu da bankacılık ilişkisi süresince belirli aralıklarla KYC bilgileri talep ederek müşterilerini "yeniden doğrulayacakları" anlamına gelir. Ayrıca müşterileri için bir risk seviyesi de belirler ve beklenen davranışları sergilediklerinden emin olmak için müşterilerin işlemlerini izlerler.

KYC ve Diğer Sektörler

KYC uygulamaları yalnızca bankacılık kurumlarıyla sınırlı değildir. Finansal yatırım sektörü, Finans Sektörü Düzenleme Kurumunun (FINRA) 2090 Sayılı KYC Hükmü uyarınca KYC süreçlerini kullanır. Ancak bu KYC uygulamaları AML’ye yönelik değildir. Bunun yerine yatırım şirketlerinin müşterilerin ihtiyaçlarını daha iyi anlamalarını sağlar.

Kripto Para Borsaları ve KYC

Kripto para borsaları söz konusu olduğunda kullanıcılar genellikle KYC sürecini tamamlamadan önce hesap oluşturabilir. Bununla birlikte, bu doğrulanmamış hesaplarda gerçekleştirilebilecek işlemler sınırlıdır. Kripto para dünyasında, yasa dışı faaliyetleri gerçekleştirmek için dijital paraların kullanılması büyük ilgi görmüştür. Bu faaliyetleri azaltmak, kripto paraların itibarı için kesinlikle faydalı olacaktır. Uyum süreçleri zaman alır, fakat her zaman teşvik edilmelidir. Bununla birlikte, kullanıcılar öncelikle şirketin verileri güvende tutmak için gerekli güvenlik standartlarına uyduğundan emin olmadan hassas kimlik bilgilerini paylaşmamalıdır.

Kara para aklamayı ve finansal dolandırıcılığı azaltmak ve ortadan kaldırmak, KYC uygulamalarının en belirgin avantajıdır. KYC, özellikle de bankacılık sektörü ve müşterileri için işleri daha karmaşık bir hale getirse ve zaman alsa da sunduğu avantajlar verdiği rahatsızlıktan ağır basacaktır. Yine de uygulamaların standart bir hale getirilmesi süreci kolaylaştırabilir.

Daha fazla bilgi için lütfen [email protected] adresinden bize ulaşın.


Ara